Smyslnost smyslovosti

Smyslnost je často přiřazována našim erotickým prožitkům a je s nimi primárně spojována. Budiž. Smyslnost tu opravdovou, hlubokou a vědomou přeji prožívat nám všem. Je překrásné svou smyslnost prozkoumávat, poznávat a používat. Jak tedy na to?

Cesta ke smyslnosti vede skrze smyslovost.  Smyslovost vnímám jako zcitlivění vašich smyslů. To je můj poznatek. Pokud si nedovolíme plně používat všechny svoje smysly naplno a v souběžný moment, dost těžko zažijeme to, co opravdu smyslnost znamená. Budeme si na smyslnost jen hrát a předstírat, že ji prožíváme. 

I já miluju smyslnost v tom klasickém významu slova, vědomou smyslnost ovšem. Smyslnost si ale dovoluji plně prožívat i kdykoliv jindy, než během milování.

Smyslnost – ve významu – zapojení všech smyslů zažívám u skvělého jídla, na koncertě, během momentu, kdy čekám, až slunce vystoupí na obzor, při tanci…

A možná si říkáte, jak je možné během tance zapojit čich a během poslouchání hudby hmat? Jde to. Prostě to jde. Zrovna teď poslouchám jednu moji velmi oblíbenou skladbu a u ní píšu tento text. Sleduji, jak se mění můj dech, jak nadechuji všechno, co je kolem mě a cítím to, jak s intenzitou měnícího se rytmu se mění moje uvolnění nebo razance s jakou píšu, můj sluch mi občas vypíná  jemný pohyb celého těla, protože teď, teď přijde ten zvuk jedné struny, co miluju….

Nepoužívat své smysly je nesmyslné. Minimálně pro mě.  Používání a vědomé vnímání mých smyslů mi dává možnostot dozvědět se mnohem více velejemných informací o sobě samé a velmi významně přispívá k mému prožitku smyslnosti.

Synonymen smyslovosti je animalita, je to schopnost vnímat prostřednictvím smyslů přesně tak, jako to dokáží zvířata. Naše zvířecí podstata je stále přítomná a podporuje schopnost využívat plně svoje instinkty a intuici. Věděli jste, že intuici se také říká šestý smysl?  Prostě jsme zvířátka a jen se na to snažíme občas nemyslet a být kultivovaní lidé odpojení od našich zvířecích entit. Jaká škoda.

Všimněte si maličkých dětí, jak prozkoumávají nové věci okolo nich. Všemi smysly. Potřebují to okousat a očichat,  pronlédnout ze všech strana, ohmatat a bouchnout s tím, ať ví, jakou to má hmotnost a hustotu. To je smyslovost v naší zapomenuté animalitě.

Vybavujete si scénu z Amélie z Montmartru, kdy Amelie na trhu se zeleninou tajně a blaženě nořila ruce do pytle s fazolema? To je smyslovost. Kéź by bylo společensky přijatelné, aby sme takto mohli nakupovat všichni. Slyšíte to? Společensky přijatelné. Vybrala jsem schválně obraz, který je za hranicí klasické společenské přijatelnosti. Zkuste si jen představit, že jdete koupit jablka nebo mandarinky. Čicháte k nim? Já vždycky. Prozradí mi, jak budou chutnat. Máte na výstavě chuť dotýkat se soch? Já ohromnou! Většinou si beru šaty s kapsami, abych si mohla dát ruce dovnitř, když to na mě přijde. Když si ťukáte skleničkama při přípitku, posloucháte ty zvuky? Jak každá sklenička zní jinak? Já ano.

Rychlocvičení:

Představte si, že jedete k moři. Už je za další zatáčkou, přijedete k němu a můžete poprvé přijít až němu. Představte si to. Jak ho vnímáte? Slyšíte ho? Chcete se dotknout? Zaujmou vás barvy? Chcete ho ochutnat? jen něco z toho nebo všechno? Co první? Co vůbec ne?

Je zajímavé nad tím přemýšlet. Každý používáme svoje smysly jinak a pro každého z nás je některý ze smyslů citlivější nebo podstatnější.

Své smysly nepoužívám s velkou námahou. Nestojí mě nadměrné úsilí je zapojit, ani mě zatěžuje to množství informací, které dostávám. Běží to už tak nějak mimochodem. Ale vytrénovala jsem je. Moje smysly jsou probuzené a spolupracují se mnou. Pomáhají mi lépe se poznávat a prožívat plně přítomný okamžik.

„Duše se léčí smyslností a smyslnost duší.“

Giacomo Casanova

Níže najdete pár jednoduchých cvičení na probuzení vašich smyslů a několik zajímavostí o našich smyslech.

Přeji vám, aby vaše smyslovost byla dobrodružnou cestou k vaší smyslnosti.

Pár jednoduchých cvičení na probuzení vašich smyslů

Zrak

Dokážeme rozllišit asi 10 milionů barev. Zrak je našim nejčinnějším smyslem a díky němu získáváme asi 80% informací. Pokud chceme pochopit smysl našeho světa, opíráme se v největší míře o zrak. Zrak přitom dokáže selektovat, co předá jako informaci našemu mozku. Když třeba máme mozek na autopilota nebo jsme naopak ve stresu, vnímáme jen určité části obrazu.

3 cvičení na podporu zraku:

1/ Prohlédněte si pozorně nějaký obrázek, každý jeho detail. Pozorujte ho 5 minut. Pak si vezměte papír a namalujte ho. Porovnejte s originálem. Nezáleží na tom, jak umíte malovat, ale kolik věcí si zapamatujete.

2/ Při cestě vlakem nebo tramvají koukejte z okna a snažte se hledat barvy – všechny naráz. Zkuste nacházet co nejvíce odstínů modré nebo zelené. Vnímejte, které barvy převažují. Skvělé je sledovat třeba les v mlze – tušili jste kolik odstínů bílé a černé existuje?

3/ Počkejte si někde venku na svítání, musíte tam být v době, kdy je ještě všechno pokryté černočernou tmou a kolem vás žádný jiný zdroj světla. Postupně začnete vnímat první barvu a schválně vám neřeknu, která to je. Přijde už krátce před východem slunce a postupně další barvy a jejich rostoucí intenzita. Je to skvělý zážitek.

Sluch

Lidské ucho je jedním z nejjemnějších orgánů, které máme. Vnitřní část uší má také funkci zodpovědnou za naši rovnováhu. Sluchem vnímáme, i když spíme. V našem okolí neexistuje přirozené prostředí, ve kterém bysme mohli zažít 100% ticho. Škrábání vidličkou o talíř je vyhodnoceno jako jeden z  deseti nejméně příjemných zvuků.

3 cvičení na podporu sluchu:

1/ Sedněte si někam ven do přírody, zavřete oči. Postupně poslouchejte zvuky a objevujte další a další – rozlišujte ty vzdálené a ty blízké, sledujte ty, které se opakují a ty, které jsou jen ojedinělé, zkuste identifikovat odkud přichází.

2/ Pusťte si písničku, kterou ještě neznáte – na toto cvičení je skvělá velkolepá filmová hudba. Poslechněte si ji se zavřenýma očima 10x a pokaždé zkuste objevit nové a nové detaily.

3/ Pusťte si nějakou filhamonickou skladbu a sledujte linku jen jednoho nástroje. Pak si ji pusťte znovu a znovu a poslouchejte jiný nástroj.

Čich

Průměrný člověk je schopen rozeznat více než bilion rozličných vůní a pachů. Znamená to, že náš čich je schopen zaznamenat mnohem více vjemů než náš sluch nebo zrak. Pro srovnání: lidské oko dokáže rozlišit přibližně 10 milionů barev a sluch pouze asi půl milionu zvukových tónů! Čich je jeden z prvních dvou smyslů, které se nám vyvíjí ještě v břiše naší maminky a za mě je to jeden z nejvíce opomíjených smyslů. Přitom rozhoduje o kvalitě ohromného množství našich vjemů. Každý člověk má svoji jedinečnou vůni stejně jako otisk prstu.

3 cvičení na podporu čichu:

1/ Připravte si sáčky s kořením  – třeba 10 druhů. Pak si zavažte oči a zkuste je identifikovat, pokud to chcete těžší,  seřaďte je pak  podle abecedy. Nebo prostě jen čichejte a přicházejte na to, jaké asociace a vzpomínky ve vás vyvolávají.

2/ Vezměte si jakýkoliv zahrádkářský nebo home living časopis a sledujte obrázky čichem. Jak na to? Pokud uvidíte obrázek balíku sena, zavřete na chvíli oči a zkuste si vybavit jeho vůni. Pokud uvidíte hromadu kompostu, udělejte to samé.  Tímto trénujete vyvolání vašich pachových vzpomínek.

3/ Jděte do obchodu s vonnými oleji nebo dobrými parfémy a čichejte. Najděte  to, co vám nejvíc voní a nejvíc zapáchá a ponořte se do toho nosem. Zkuste popsat, co ve vás ta vůně vyvolává.

Chuť

Nejvíce chuťových pohárků mají děti. Počet chuťových pohárků postupně mizí s věkem. Proto dětem chutnají věci jinak než dospělým. Chuť se dokáže měnit podle toho, co právě naše tělo potřebuje. Proto vám některé věci chutnají v různém čase více nebo méně. Chuť plodové vody vnímá plod už ve 4. měsíci vývoje. 75% dojmu z chuti tvoří i to, jak to voní. Chuť a čich jsou velmi propojené smysly. 

3 cvičení na podporu chuti:

1/ Udělejte si talíř se spoustou různého jídla, ovoce, zeleniny a podobně. Drobné kousky. zavřete oči, vnímejte a jezte.

2/ Tohle je hodně zábavné cvičení s víc lidma. Nakrájejte na úplně  stejně velké kostičky několik druhů ovoce a zeleniny. Celer, jablko, mrkev, ananas, bramboru, hrušku a podobně. Krájejte je bez slupky – ta prozradí hodně. Zavažte si oči a zkoušejte uhodnout, co jíte.

3/ Zkuste ochutnat věci, které jste ještě nejedli. Tím nemyslím exoticé jídlo, ale klidně taky. Myslím různé květiny, seno, papír, šišku, hlínu, kůru stromů.

Hmat

Nejvíce hmatových tělísek máme  v konečcích prstů, na dlaních, špičce jazyka a genitáliích. Nejméně citlivá jsou záda.

Hmatem nevnímáme jen tlak a strukturu povrchu, ale i teplotu a vibrace. Hmat je první smysl, který se vyvíjí u embria.

Naše kůže je naším největším orgánem.

3 cvičení na podporu hmatu:

1/ Okoupejte se potmě a se zavřenýma očima. Nejdřív se rozhlédněte, kde co máte a pak jděte na to. Dejte si záležet. Opečujte se. Omyjte každý kousek svého těla, načeště si vlasy, vyčistěte zuby, namasírujte se nebo nakrémujte, oblékněte se. Dejte si na čas a užijte si to. nespěchejte.

2/ Najděte si kousek místa na zahradě nebo v lese a zavažte si oči. Teď už jen osahávejte všechno, co je kolem vás. Struktury, tvary, ostrost… dá se toho tolik prozkoumat.

3/ Namasírujte poslepu svého partnera. A pokud to chcete dotáhnout do extremní lahodnosti, milujte se poslepu

Přeji vám hodně zábavy a požitků pro vaše smysly.

Bashka
Jsem Bashka - tvoje průvodkyně na cestě ke kreativitě, autenticitě a vizi. Přináším ti témata, která tě mohou inspirovat i na té tvojí cestě. Pořádám semináře a setkání.
Příspěvek vytvořen 17

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek