Stěhovat a nevyhořet

Říká se, lepší je vyhořet, než se stěhovat.

Stěhovala jsem se už jedenáctkrát. Jednou nám vyhořela chalupa. Musím z vlastní zkušenosti říct, že stěhování je mnohem lepší.

Při stěhování si můžete v klidu vybrat, co si chcete nechat a co už nepotřebujete. Na to při požáru není kdy.

Při stěhování si v klidu věci čistě zabalíte. To se vám u požáru nestane. Ve finále vyhodíte skoro všechno. Ten pach spáleniště je všude.

Po požáru nám toho moc nezbylo. Nějakým zázrakem neshořelo asi třicet sklenic okurek, co byly pod schodama. Vystoupaly pak na stupínek gastronomie jako “ty legendární, dvakrát zavařované”.

Na stěhování je skvělá spousta věcí:

  • Balení můžete spojit s tříděním bytu a odstěhovat se lehčí
  • Najdete spoustu drobností, které jste dlouho postrádali
  • Stěhování s sebou přirozeně nese ideální výzvu pro nový start
  • To, co správně připravíte při balení, je pak při vybalování jen čirá radost

U stěhování nemusíte přijít o nervy. Nemusíte ani nic hledat. 

Vážně, jde to! Můžu vám prozradit, jak na to.

Na začátku je třeba počítat s tím, že balení může trvat třeba měsíc. Na konci pak s radostí očekávejte, že vybaleno máte za víkend.

Jak se přestěhovat a nevyhořet v deseti krocích:

1/ Začněte včas

Jdou na vás mdloby jen co pomyslíte na to, že se máte stěhovat a kolik toho bude a kdy to stihnete? Místo toho to raději odkládáte a týden před tím než mají přijet stěhováci šílíte? 

Balení zabere měsíc. Každý den kousek. A jde to tak, aby vás u toho nehráblo. Naopak, může to být zábava.

2/ Než začnete balit, sedněte si

První krok je ten, že si promyslíte, jak se vaše nové bydlení liší od toho předchozího. Budete mít možná jiný počet místností, jiné skříně, jiné uspořádání bytu. Rozmyslete si tedy, jak kterou místnost v novém bytě budete užívat. Nakreslete si, kde budou jaké skříně a vymyslete, co se do nich asi tak vejde. Je to zásadní proto, věci správně sbalit.

Myslete také na to, co si ze starého bytu nechcete do toho nového přenést. Třeba chcete, aby nový byt byl světlejší a přijdete na to, že tu tmavě hnědou skříň už nechcete.

Třeba chcete, aby byl modernější a tak vyhodíte ty závěsy po babičce.

Všechno si v klidu namalujte nebo napište. Stěhování totiž začíná ne obrazem toho, co vás všechno příšerného čeká, ale vizí, jak bude vypadat nové bydlení.

3/ Těšte se

Kdykoliv na vás zase jsou mdloby a stres, zastavte se a zkuste najít tři věci, které díky stěhování váš život obohatí. Budete mít větší kuchyň. Konečně o pokoj navíc. Zahrada. Krásnější lokalita. Konečně máte důvod vyhodit tu starou knihovnu a botník. Budete to mít blíž do lesa nebo do kavárny…cokoliv. 

4/ Nestěhujte se na stavbu

Pokud je to jen trochu možné, nestěhujte se tam, kde jsou všechny místnosti rozestavěné. Budete pak dokola šoupat krabicema, všechno bude od prachu a bude vás to štvát.

Když to jinak nejde, mějte aspoň jednu místnost funkční a čistou na spaní a druhou (uzavíratelnou) čistou a hotovou, která bude sloužit jako sklad.

Ideální stav je začít nosit věci do pokojů, které už jsou hotové a uklizené.

Super ideální stav je pak to, že než začnete nosit krabice, jsou tam rozestavěné ty největší kusy nábytku jako postel, skříně, sedačka, knihovna. (Už přece víte jak, vždyť jste si to namalovali o dva kroky předtím).

5/ Vymyslete základní systém a toho se držte

Plán, kde co bude už máte a teď, jak na to, aby se to tam všechno jednoduše dostalo.

Mně se osvědčil nejlépe systém banánovka – pytel – barevná páska – tlustá fixa.

Banánovky. Jsou pevné, dostupné, dobře se nosí a perfektně se dají skládat jedna na druhou. Ten pytel, co mají uvnitř vyhoďte a ten tlustý papír, kterým jsou banány proložené použijte složený na dno, aby nic nepropadlo.

Plastové pytle. Velké a pevné pytle jsou ideální na peřiny, povlečení, zkrátka všechno měkké. Také poslouží tam, kde chcete, aby se to, co jste sbalili nedostalo do kontaktu z žádnou nečistotou. Můžete s nimi také vyložit banánovku, naskládat co potřebujete, zavázat a přiklopit. Máte jistotu,že se k tomu nedostane ani zrníčko prachu. To oceníte, pokud se stěhujete někam, kde se ještě budou dokončovat stavební práce. Průhledné menší se hodí na čisté balení oblečení.

Barevné pásky. Široké jednobarevné pásky jsou základ systému. Podle toho, jakou páskou krabici nebo pytel přelepíte, do té místnosti pak budou věci odnášeny. Je to první důležité rozlišení. Modrá koupelna, zelená kuchyň,červená ložnice… když vám barvy dojdou, buďte kreativní. Nalepte dvě vedle sebe. Žlutozelená je třeba dětský pokoj.

Nalepováním pásek uděláte navíc to, co by jste stejně dělali. Slepíte krabice, aby se nevysypaly, zmenšíte objem pytle a dáte mu “tvar”.

Tlustá černá permanentní fixa. Ta je na popisování krabic a pytlů. Do jaké místnosti obsah patří už víte, to je označeno barevně a teď fixou napíšete, co je uvnitř. Budou vám stačit tři slova, abyste nic nehledali, ale to se dozvíte za chvíli. Popisujte krabice minimálně ze dvou stran, aby bylo vždy vidět, co je tam napsáno!

6/ Nestěhujte to, co už nechcete

Zbavte se nepotřebných věcí před stěhováním. Rozdejte je, odneste do kontejneru, vytřiďte, prodejte, vyhoďte. Hlavně to nevozte s sebou s tím, že to uděláte potom! Převáží je hlavně lidi, co opomenuli bod číslo 1 a 2 a výsledkem je to, že to neudělají ani další rok a přestěhují se z nefunkčního nepořádku do nefunkčního nepořádku… super změna, co? To nechceš.

7/ Nebalte zmateně

Balte podle druhů. Každá krabice bude odnesena jen do jedné místnosti. Jasná věc. Z toho plyne, že do ní nemůžete házet věci jen tak halabala, jak vám přijdou pod ruku. Do jedné krabice patří jen dětské knížky, do druhé ty vaše. Do jedné všechny zimní boty a do další všechny svíčky, svícny a vázičky. Do jedné všechny zavařovačky a věci ze spíže, do druhé všechny obrázky a dekorace ze zdi. A pak tu krabici hned barevně označte, popište. A uložte stranou. Teď už je jasné, proč vám na krabici stačí napsat maximálně tři slova.

Balte podle potřebnosti. Začněte tím, co nepoužíváte denně a co teď nebudete potřebovat. Knížky, sváteční servis, sezónní oblečení, spacáky a stan. 

Balte tak, abyste to mohli hned vybalit. Nebalte špinavé věci. Hoďte je předtím do myčky nebo do pračky, utřete z nich prach. Není nad to vytáhnout z krabice vyprané a vyžehlené závěsy a hned je pověsit. V banánovce se to nezmačná, fakt.

Vyhazujte. Když už tu věc vezmete do ruky, rovnou se zamyslete, jestli ji ještě chcete nebo ne. Nestěhujte nepotřebné krámy. To, co jste vytřídilik vyhození, toho se zbavte okamžitě, jak to jde! Ideální je strčit to třeba hned do kufru od auta a až pojedete na nákup, zavezte to do kontejneru a rovnou naberete z obchodu tři nové banánovky.

Balte každý den. Každý den před stěhováním sbalte aspoň jednu krabici. Soustřeďte se vždy jen na tu jednu a nemyslete na to všechno, co máte ještě udělat. Nic nestresuje tak, jako vidět milion nehotových věcí. Nic neuklidňuje tak, jako vidět jednu hotovou a vyřešenou drobnost. Zavřená a označená krabice je jeden splněný level téhle stěhovací hry. Třeba vás to jeden den chytí a posunete se o deset levelů. Další den se skřípěním zubů uděláte jen tu jednu krabici, ale pak si oddychnete, že máte dnes hotovo.

Odkládejte. V bytě najděte místo, kam to sbalené budete dávat a nebude to překážet. Bezpečně na sebe můžete naskládat až 5 banánovek.

8/ Krabice první pomoci

Do několika krabic nebo tašek sbalte to, co budete potřebovat první 2 dny v novém bytě. Nebudete pak otvírat deset krabic jen proto, aby jste si vyčistili zuby a udělali snídani.

Patří sem peřiny a povlečení, kosmetická taška, pár hrnků a talířků, příbor, toaleťák, ručníky, mýdlo, oblečení na dva dny, vrtačka, kladivo a pár hřebíčků, prodlužka, smetáček a lopatka, pytle na odpad, kafe, čaj, konvice na vodu, nabíječka, notebook, žrádlo pro kočku, pár hadříků na drobný úklid, láhev vína atd. Tyhle krabice nedávejte stěhovákům, odvezte si je sami, ať bezpečně víte, kde co je.

9/ Dejte správné instrukce stěhovákům

Než začnou stěhováci nosit, vysvětlete jim svůj barevný systém. Nechtějte po nich, aby si to pamatovali! Primárně používají pro vykonávání své práce sílu. V novém bytě jim třeba barevně označte dveře od místností, ať vědí, co kam nosit. Barevnou páskou jde přirozeně označit i nábytek.

V každé místnosti pak vymyslete, kam krabice složit, ať přes ně nemusíte pořád skákat.

10/ Zavolejte kámošce

Na víkend vybalování pošlete rodinu na celý víkend na výlet a zavolejte dvěma dobrým kámoškám. Kupte pár lahví vína a veřte, že s tímhle systémem to máte vybalené raz dva a ještě vám zbyde čas na jemnou nedělní kocovinku.

Tak co? Je pořád lepší vyhořet nebo to zvládnete?

Pokud chcete ještě pár rad navíc, tady je náhodně generovaný seznam mých deseti tipů a triků.

1/ Úklid v klidu. Poslyšte, budete toho mít  i tak dost. Nehrajte si na superženy a před stěhováním si pozvěte domů profesionální úklid. Stejnou službu pak oceníte ještě jednou, až všechno vybalíte. Pak už je úklid ale jednodušší. Investice k nezaplacení.

2/ Oblečení bez žehlení. Doporučuju necpat ho do pytle. Pokud tedy netoužíte po tom, aby jste ho vysypali jako krávě z žaludku. Balte do banánovek. Komínek po komínku tak, jak ho pak dáte do skříně. Každý komínek vložte do průhledného igelitového pytle.

Věci na ramínku zapněte u krku a vezměte vždycky třeba 5 ramínek a nahoře je svažte provázkem nebo gumičkou. Složte ten balíček do krabice. Vybaleno pak máte raz dva.

3/ Moc pytlů? Já vím, taky nejsem velký přítel zbytečného plastu, ale všechny pytle pak můžete znovu použít. Do odpadkového koše třeba.

4/ Žádná svíčková. Během stěhování a vybalování nevařte. Objednejte si jídlo, někam si zajděte nebo si navařte předem do krabiček. 

5/ Ponožky do hrnce nepatří. Jak vlastně zabezpečit všechno to nádobí a sklenice a vůbec všechno, co v krabicích nemá narážet? Necpěte mezi sváteční servis ponožky. Ty patří do jiné krabice a při vybalování to bude jen generovat bordel. Využijte časopisy a leták, co máte doma a chcete je vyhodit, kupte si roli baličáku nebo dejte stranou stará trička, která jste předtím chytře vytřídili. Než je vhodíte do kontejneru na tříděný textil, můžou ještě sloužit. Hlavně si je pak už zase nezkoušejte. Jednou jste se rozhodli, že jdou z domu!

6/ Prodej co můžeš. Při balení vyjde najevo spousta věcí, které už nepotřebujete. Je několik variant, co s tím. Pokud je to už jen na vyhození, vyhoďte to. Hned. Pokud to může ještě někomu sloužit, pošlete to dál. Dobře funguje postupně doplňované album fotek na vaší sociální síti. Ať si každý vezme nebo koupí, co potřebuje. Můžete se dohodnout v místním bazaru, že jim to dovezete. Uspořádejte Garage Sale. Z vlastní zkušenosti vím, že výhodné je hodně kvalitní věci prodávat za rozumnou cenu a u těch ostatních chtít jinou než peněžitou odměnu. Jako měnu si můžete třeba určit láhev Prosecca  a nastřádá se vám dobrý základ na  kolaudační večírek. Taky můžete dát jednoduše krabici před dům, na í nápis k rozebrání a ukládat tamto, co se jiným může hodit. Neuvěříte, co všechno ještě lidi dokáží zrecyklovat.

7/ Co patří na Parkoviště. Často narazíte na věci, o kterých netušíte, do které krabice patří. Možná je to něco, co ještě své místo v novém bytě nemá určeno a vy to potřebujete. Pak to dejte do extra neoznačené kracice, bez barvy a jen ji dobře a podrobně popište. Nebo je to taková ta spousta drobností z šuplíčků a všemožné veci, co zbyly a vy nevíte, co s tím. Házejte to zatím všechno do jedné extra krabice. Říkejme jí třeba Parkoviště. Až bude Parkoviště plné, sedněte si k tomu a proberte do. Zaručeně zjistíte při pohledu na to množství, že 80% z toho nepotřebujete a vyhodíte to. Zbytek roztřiďte tak, kam to patří a postup opakujte.

8/ Nevybalte to na sebe všechno. Při vybalování jděte pokoj po pokoji. Postupujte ve vlnách. Víte, co je v které krabici, tak jděte od toho nejdůležitějšího po méně důležité. Hrnce přece vybalíte dřív než obrázky na zeď. V každé místnosti vybalte pár nejpotřebnějších krabic a jděte dál. Pak další kolečko, až se postupně dostanete k těm fotkám na zeď.

9/ Braňte si prostor. Každou prázdnou krabici hned rozložte a připravte k recyklaci. Nebudete skákat kolem hory papíru a budete to rychleji ubývat. 

10/ Dokončujte. Nemějte rozdělaných deset krabic naráz. Dokončujte vybalování po malých kouscích. Je to stejné, jako u balení. Moc rozdělaných věcí nedělá mozku dobře. Pohled na dokončenou věc, třeba maličkost je uklidňující.

Bashka
Jsem Bashka - tvoje průvodkyně na cestě ke kreativitě, autenticitě a vizi. Přináším ti témata, která tě mohou inspirovat i na té tvojí cestě. Pořádám semináře a setkání.
Příspěvek vytvořen 17

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek